گهواره گربه

 

 

کتاب گهواره گربه در مورد مخترعی ست که ماده ایی اختراع می کند ، این ماده قادر است دنیا را نابود کند. موضوع کتاب یادآور خانه شماره 5 است...

گهواره گربه کتابی ست درباره بازی‌های ساده روزگار ما ، همان داستان همیشگی بازی های سیاسی ، درباره بازی‌های نظامی و بازی‌های مذهبی توامان ، درباره بازیچه بودن علم در دست دانشمندان بی‌مسئولیت. دانشمندانی که فکر می کنیم نسل آنها منقرض شده اند ولی هنوز هستند . دانشمندانی که تربیت شده فرهنگ جنگ‌های جهانی بوده‌اند. موضوع کتاب  فرهنگ جنگ است. سیاست‌مدارها ، تاجرها ، دیکتاتورها ، رهبران مذهبی ، همه و همه تحت تاثیر جنگ‌های جهانی . شاید حرف ساده این کتاب این باشد که چیزهایی هست که خیلی دیر از خاطره بشریت پاک می‌شوند. گهواره گربه کتابی است درباره بازیچه بودن دین در دست حکومت‌ها و درباره  انسان‌های بیچاره ایی که قرار است همیشه بازیچه باشند . انسان‌هایی که هرچه پیچیده‌تر به بازی گرفته شوند ، راضی‌تر خواهند بود و زندگی برایشان قابل تحمل‌تر خواهد بود. حکومت‌هایی که هر چه هنرمندانه‌تر مردم را به بازی بگیرند موفق‌تر خواهند بود. و مذهبی که هر دو را به بازی می‌گیرد.

 

 نویسنده کتاب کورت وونگات جونیور امریکایی آلمانی الاصل است . این کتاب در سال 1964 کاندیدای دریافت جایزهء هوگو برای بهترین رمان شده ، به علاوه  این که دانشگاه شیکاگو به خاطر این رمان به ونه گات مدرک افتخاری رشتهء انسان شناسی داده است.

 

 

مشکل دنیا همین جاست : کسانی در راس هرم قدرت ایستاده اند که مثل سنگ سخت و خشک و بی عاطفه اند .

 

 

زن از آدم هایی که زیاد فکر می کردند بیزار بود . در آن لحظه ناگهان از خاطرم گذشت که این زن تجسم شایسته ی همه بشریت است ، تقریباً همه بشریت .

 

 

پفیـوز کسی است که فکر می کند خیلی باهوش است، هیچوقت نمی تواند جلوی دهانش را بگیرد. مهم نیست بقیه چی می گویند ، او باید مخالفتش را بکند. یک آدم پفیوز تمام سعی اش را می کند که تو همیشه خیال کنی گند زده ای . مهم نیست تو از چی حرف میزنی ، او بهتر از تو می داند...

 

" گهواره گربه __ کورت وونگات جونیور / نشر افق "

 

/ 0 نظر / 31 بازدید