مسئله اسپینوزا

 

 

نوشتن از زندگی آدم های واقعی کار سختی ست. طوری باید بنویسی که هم قواعد اولیه رمان نویسی رعایت شود ، هم خواننده را با زندگی و عقاید و افکار این ادم های واقعی آشنا کنی .

نویسندهء کتاب " مسئله اسپینوزا " با زیرکی و درایت سعی کرده با بازی گرفتن از نازی ها این مشکل را حل کند. برای همین است که ما در این کتاب صرفا" با یک زندگی نامه روبرو نیستیم . بلکه یک رمان هیجان انگیز را هم می خوانیم.

اروین یالوم نویسنده رمان معروف " وقتی نیچه گریست " است. این رمان درباره زندگی فیلسوف معروف هلندی " اسپینوزا " ست. اسپینوزا برای علاقمندان کتب تاریخ فلسفه نامی آشناست و جمله’ معروف " من به خدای اسپینوزا  اعتقاد دارم " جملهء معروف انیشتین است  این جمله به این معناست که من به خدایی معتقدم که طبیعت را با یکسری قواعد ریاضی آفریده و این خدا به زندگی روزانه بشر ، به خیر و شر ، به گناه و ثواب کاری ندارد . او فقط خالق این جهان است ، یک آفریننده و دیگر هیچ .

در غرب عقاید و افکار اسپینوزا بسیار مورد انتقاد قرار گرفته و خیلی ها فلسفه او را زمینه ساز " لیبرال دموکراسی " می دانند . اسپینوزا یهودی بوده و به خاطر افکار ضد دین اش از جامعه یهود طرد شده . خواندن رمان مسئله اسپینوزا کمک می کند تا  علاوه بر اسپینوزا ، خواننده با زندگی و آداب یهودیان هم آشنا شود . رمان دو ماجرای موازی را در دو دوره متفاوت دنبال می کند. اولی زندگی اسپینوزا و دیگری هم ماجرای یک نظریه پرداز نازی ، که در جریان جنگ جهانی دوم در پی محو عقاید اسپینوزاست.

 

" مسئله اسپینوزا __ اروین د یالوم / انتشارات صبح صادق "

 

/ 0 نظر / 130 بازدید