خانوم

 

این یک قصه است باورش کنید. بهنود با این جمله قصه اش را شروع می کند...

 

کتاب داستان زندگی یکی از نوادگان مظفر الدین شاه ست که در پی رسوایی محمد علی شاه برای به توپ بستن مجلس و اخراج او به همراه اهل حرم سرایش از ایران ، خانوم توسط مادرش به شاه سپرده می شود تا از گزند پدر فاسدش که به وی قصد تعرض داشته در امان بماند. این شروع زندگی جدید برای خانوم است .او در حالی وطن را ترک می کند که غم از دست دادن صمیمی ترین دوستش نزهت السلطنه ، غم دوری مادر و نفرت از پدر را به همراه می برد .
نزهت السلطنه دخترمظفرالدین شاه از زنی گرجستانی بسیار روشن فکر و تحصلکرده بوده و بر خلاف سایر زنان قاجار دنیای بزرگ داشته و در مسائل سیاسی شرکت می نموده وی به خانوم درسهای زیادی می آموزد .نزهت از سوی پدر خانوم مورد تعرض قرار می گیرد و چند شب بعد خود را به دل چاه آب می سپارد و خانوم در تمام عمر از پدر با نام دیو یاد می کند و مادر را دیگر نمی بیند .

خانوم در دیار غربت از حمایت های ملکه جهان که زنی بسیار مقتدر بوده برخودار میشود .در طی سفر زندگی خانوم با پناه بردن به هر کشور رویدادهای تاریخی و جهانی مانند سرنگونی تزارها در روسیه ،سرنگونی دولت عثمانی به دست آتاترک ،جنگ جهانی دوم ، سرنگونی احمد شاه پایان دوره قاجاریه و....روی می دهد .اما وی هرگز شکست را پایان راه نمی پندارد .

 

 

 

زندگی ، من چنین فهمیدم که مثل رودخانه ای است...نمیتوان گفت آن آبی که از کوه فرود می آید رودخانه را می سازد یا آن کوه که باران را مجال جاری شدن می دهد، آن سنگ ها که در راهند و مسیر رودخانه را می سازند، گاه راهش را کج می کنند و گاه از اثر آب به حرکت می افتند و آب راهشان می برد...نمیتوان گفت کدامیک از این ها رودخانه را می سازد. شاید در نهایت باغبانی که راه باریکی میکشد و رگی از رودخانه به باغی می گشاید و درختی را رشد میدهد ، حتی آن گیاهان خودرو که از آب رودخانه می نوشند و بر آن سایه می اندازند...اما همهء اینها در ساختن رود نقش دارند ، گیرم در لحظاتی نقش یکی از آن ها بیشتر میشود و رود وقتی به انتها میرسد و سر در خاکی نرم فرو میبرد خود خوب میداند که چه راه درازی آمده و از میان ابر، کوه، سنگ، درخت و باغبان کدامیک در حیات او بیشتر سهم داشته اند...انسان نیز وقتی به پایان می رسد و نقشی از همهء زندگی در سرش می آید، میتواند دریابد که در کدام روزهای زندگی ، کدام ماجرا او را بیشتر ساخته و در ساختن او سهم بیشتر داشته است...
 
 


" خانوم __ مسعود بهنود / نشر علم "
 
 
 
 
/ 1 نظر / 16 بازدید
تی شرت محرم

سلام دوست و همکار عزيزم سايت بسيار خوب و عالي داريد و اگر ازش پشتيباني بيشتري کنيد خيلي عاليتر ميشه. دوست عزيزم من مايل به تبادل لينک با شما هستم همکار عزيزم در صورتي که با تبادل لينک موافق هستيد حتما به سايت من که سايت خودتون هست تشريف بياوريد و بگيد با چه نامي لينکتون کنم و اگر مايل به تبادل لينک بوديد من را با عنوان تی شرت محرم لينک کنيد. هم اکنون سايت من (رتبه در گوگل 3) . خوشحال ميشوم به سايت من يک سري بزنيد و نظر زيبا تون را بگيد هم اکنون آمار روزانه سايت من بين 2000 تا 3000 هست. http://javanbazar.com منتظر نظر زيباتون هستم. يادت نره حتما بيا...